«
seffaf-masa-ortusu

Şeffaf masa örtüsü denildiğinde masanızı tozdan, kirden ve darbelerden korumak için kullanabileceğiniz PVC’den üretilmiş örtüler gelmelidir.

Genel olarak bu kullanımlarıyla bilinse de kullanım amaçları bunlarla sınırlı değildir. Çünkü günümüzde şeffaf masa örtüsü çeşitleri de artık desenli olabilmektedir. Simli, yıldızlı gibi birçok modeli bulabilmek artık çok kolaydır. Önemli bir dekorasyon ürünü sayılabilecek güzellikte örtüler üretilmektedir. Siz de hem sofranıza şıklık katmak hem de ürünlerinizi korumak için bu örtüleri tercih edebilirsiniz.

Şeffaf Masa Örtüsü Özellikleri Nelerdir?

seffaf-masa-ortusu

Şeffaf masa örtüsü yıllardır popülerliğini yitirmemiş bir ev dekorasyon ürünüdür. Bu kadar çok kullanılmasının nedenlerine baktığımızda ise şunları söylemek mümkündür.

 • Yemek masasından çalışma masasına kadar birçok alanda kullanılabilir.
 • Kullanımı ve temizliği kolaydır.
 • İçeriğindeki PVC sayesinde uzun yıllar kullanılır.
 • Yanmaz ve leke tutmaz özelliklere sahiptir.
 • Yapısı bozulmaz.
 • Her alana uygun şekilde kesilebilir. (Yuvarlak, kare, oval gibi)
 • Çeşitli renk ve desen seçenekleri mevcuttur.
 • Kaymaz özelliğinden dolayı örtü tutucu bir aparat gerektirmez.
 • Farklı kalınlıklarda olduğu için kullanım alanı oldukça geniştir.

Bu gibi özellikler sayesinde şeffaf masa örtüsü sıkça tercih edilmekte ve sevilerek kullanılmaktadır.  Peki bu ürünü alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilir, merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

1 – Şeffaf Masa Örtüsü Alırken Masanızın Ölçülerine Dikkat Etmelisiniz

Şeffaf masa örtüsü seçiminde en önemli kriterlerden biri masanın boyutudur. Çünkü masanın boyutlarının dışına taşan bir örtü hoş bir görüntü sağlamayacaktır. Örneğin çok fazla aşağı sarkan bir örtü salon dekorasyonu açısından hiç iyi görünmeyecektir. Bu yüzden ölçüleri alırken dikkatli davranmalı, tam ölçü almalısınız.

2  – Masanızın Şekline Uygun Bir Örtü Almalısınız

seffaf-masa-ortusu

Şeffaf masa örtüsü alırken masanızın şekline uygun bir örtü tercih etmelisiniz. Örneğin yuvarlak bir mutfak masası için kare bir örtü modeli uygun olmayacaktır. Günümüzde her türlü masa için uygun şeffaf örtüler rahatlıkla bulunabilmekte ve farklı desenlerde üretilmektedir.

3 – Güvenilir Bir Satıcı Tercih Etmelisiniz

Her alışverişte olduğu gibi masa örtüsü alırken de güvenilir bir satıcı tercihi sizin faydanıza olacaktır. Birçok yerde bulabileceğiniz bu ürünü internetten alışveriş yaparak da sipariş verebilirsiniz.  Şeffaf masa örtüsü-trendyol veya pvc masa örtüsü – gittigidiyor gibi aramalar yaparak modellerden seçim yapabilirsiniz. Bunlar dışında N11, Çiçeksepeti, Evidea, Hepsiburada gibi siteleri de ziyaret edebilirsiniz.

4 – Kullanılan Malzemenin Kaliteli Olması Önemlidir

Şeffaf masa örtüsü alırken malzemenin kaliteli olması örtünüzün uzun ömürlü olması için önemlidir. Bunun için satıcıdan kalite standartlarına uygun olduğuna dair bilgi isteyebilir ve kararınızı ona göre verebilirsiniz. Ayrıca hangi malzemenin daha sağlıklı olduğu bilgisine internetten kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak kullanılan ürüne göre fiyat farkı olacağını mutlaka göz önünde bulundurmalı ve bütçenizi ona göre ayarlamalısınız.

Bu tarz ürünlerin üretim aşamasında genel olarak aşağıdaki malzemeler kullanılır.

                                                                            Malzemeler
Naylon Muşamba
Plastik Silikon
Mika

5 – Alacağınız Ürünün Kalınlığına Dikkat Etmelisiniz

seffaf-masa-ortusu

Şeffaf masa örtüsü farklı kalınlıklarda üretilebilmektedir. Kullanacağınız alana uygun bir kalınlıkta örtü seçmeniz yararınıza olacaktır. Örneğin 3,6 mm pvc masa örtüsü koruyuculuğu ve dayanıklılığı 2,5 mm pvc masa örtüsü ile karşılaştırıldığında daha fazladır. Bu yüzden buna dikkat ederek karar vermelisiniz. Sık sık kullanılan eşyalar için kalın bir örtü seçmek daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

6 – Zevkinize Uygun Bir Model Seçmelisiniz

Şeffaf masa örtüsü günümüzde çok fazla model ve renk içerir. Ancak uzun süreli kullanım açısından zevkinize uygun bir model seçmeniz avantajınıza olacaktır. Beğendiğiniz bir model sizi mutlu edecek ve örtünüzü kullanmak hoşunuza gidecektir.

Seçenekler arasında düz model seçeneği olduğu kadar desenli model seçeneği de mevcuttur. Genel olarak kullanım rahatlığı sunan her iki model de tercih edenlerden tam not almış durumdadır. Siz de renk ve desen tercihinize uygun şeffaf masa örtüsü seçimi yapabilirsiniz.

7 -Temizliğinde Sıcak Su Kullanmamalısınız

seffaf-masa-ortusu

Kullanımı ve temizliği son derece basit olan şeffaf masa örtüsü sıcak su ile temizlenmemelidir. Çünkü bu yapısını bozabilir. İlk olarak kuru bir havlu veya peçete ile üzerindeki atık ve tozları temizlemelisiniz. Ardından bulaşık süngerini biraz deterjanla köpürtüp silmelisiniz. Son olarak nemli bir bezle köpükleri temizlemelisiniz. Böylece masa örtünüz tertemiz olacaktır.

Bunun dışında sirkeli suyu leke üzerinde bekletmek de iyi bir çözüm olacaktır. Hatta bazen sadece su ve bez bile temizlemeniz için yeterli olacaktır. Ayrıca makinenizde 30 derece yıkama da yapabilirsiniz. Günlük temizlikte kullandığınız yüzey temizleyiciler de işinize yarayacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta;

 • Kullanılacak suyun sıcaklığının yüksek olmaması
 • Aşındırıcı kimyasal kullanılmamasıdır.

Sık Sorulan Sorular

Şeffaf masa örtüsü kullanımı oldukça yaygın olduğu için internet aramalarında da sıklıkla yer almaktadır. İşte konu ile ilgili en çok merak edilenler ve cevapları..

1 – Şeffaf Masa Örtüsü Makinede Yıkanır mı?

Evet. Makineyle yıkarken 30 derece programda yıkama yapabilirsiniz.

2 – Şeffaf Plastik Nasıl Parlatılır?

Sirkeli bir su karışı hazırlayarak silmeniz parlamasına yardımcı olacaktır.

3 – 160*200 Masa Örtüsü Kaç Kişilik?

12 kişiliktir. Bu boy battal boy olarak da geçmektedir. Büyük masalar için tercih edilir. Dilerseniz bu boyda da şeffaf masa örtüsü kestirebilirsiniz.

4 – Lastikli Şeffaf Masa Örtüsü Var mı?

Evet, böyle masa örtüleri de mevcuttur. İnternetten arama yaparak renk ve modellerini inceleyebilirsiniz. Bu model örtü kenarlarını masanın altında topladığı için sıklıkla tercih edilmektedir.

5 – Cam Masa Şeffaf Örtüsü Nasıl Serilir?

Cam masa yüzeyi temizlenir. Üzeri su ile nemlendirilir ve şeffaf masa örtüsü konulur. Bu aşamadan sonra eski bir kartla veya bir plastik parça ile üzerinden hafif bir kuvvet uygulayarak geçilir. Bu işlem sayesinde hava kabarcıkları yok olacak, örtünüz güzel görünecektir.

6 – Ahşap Masa Şeffaf Örtüsü Nasıl Yapıştırılır?

Masa yüzeyi temizlenerek su ile nemlendirilir. Şeffaf örtü serilir ve üzerinden bir kart ya da plastik parça ile geçilir. Böylece içerindeki hava boşluklarının sebep olduğu kötü görüntü ortadan kalkar.

7 – Cam Masaya Ne Örtülür?

Şeffaf örtü tercih edebilirsiniz. Farklı kalınlıkları sayesinde masanızı darbelere ve çizilmelere karşı koruyacaktır. Ayrıca kaymaz özelliğinden dolayı kullanımı oldukça rahattır ve temizlemesi de kolaydır. Desenleri ve renkleri arasından dilediğinizi tercih edebilir, güvenle kullanabilirsiniz.

8 – Mika Masa Koruyucu Nedir?

Şeffaf  masa örtüsü bazen mika malzemeden üretilir. Mika masa koruyucu bu anlamda kullanılmaktadır.  İnternet üzerinden seçeneklere bakarken mika malzeme filtrelemesiyle bu malzemeden üretilenlere ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Elif Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *