«
dunyanin-en-pahali-seyi-nedir

Dünyanın en pahalı şeyi için pek çok ürün, madde sayılabilir. Altın, plütonyum, pırlanta gibi maddeler, yeryüzünde az sayıda bulunduğu için değeri de oldukça yüksek oluyor. Dünyanın en değerli madenlerini bulanların ise hiç şüphesiz kısa sürede hatırı sayılır bir zenginlik elde ettiği söylenebilir.

Milyon hatta milyar dolar fiyat biçilen ürünler için akla gram altın, elmas, yakutlarla kaplı ürünler gelebilir. Hiçbir değerli taşa sahip olmadan milyonlarca dolar bedeli olan ürünler de bulunmaktadır. Siz de bu yazıda verilen ürünler arasından dünyanın en pahalı bazı ürünleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı 4 Şeyi

Bir ev, bir araba, bir yat; ölü köpek balığı, kuş tüyü ya da bir park alanı dünyanın en pahalı şeyi listesi yapılırken kendisine yer bulabilmektedir. Dünyada neredeyse her ürünün bir maddi değeri vardır. Bir ürünün fiyatının yüksek olması onun değerli maddeyle kaplı olmasına bağlı olabilecekken tam tersi bir durum da mevcuttur.

1 – Dünyanın En Pahalı Evi

dunyanin-en-pahali-seyi-nedir
Dünyanın En Pahalı Şeyi

 

Dünyanın en pahalı evi, Hindistan’da bulunan zengin iş adamı olan Mukesh Ambani tarafından Hindistan-Bombay’da yaptırılmıştır. Antilia adı verilen evin maliyeti tam olarak 1 milyar dolardır. Dünyanın en pahalı şeyi listesinde en pahalı ev olma özelliğini elinde tutan bu evin özellikleri nelerdir? 27 kattan oluşan pek çok ayrıntı barındıran bu evin bazı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

168 araçlık filo,
50 kişilik tiyatro ve sinema salonu,
Spa ve masaj salonları,
Yoga ve dans stüdyosu,
Yarış pisti,
Spor salonları,
Eğlence salonları,
Onlarca yüzme havuzu,
Bunaltıcı sıcaktan kaçmak için kar odası,
9 adet süper hızlı asansör,
Acil durum sağlık merkezi,
3 helikopter pisti,
600’den fazla oda bulunduruyor.

2 – Dünyanın En Pahalı Arabası

Dünyanın en pahalı arabası toplam 28 milyon dolar maliyetli Rolls-Royce Boat Tail isimli arabadır. En pahalı şey denince akla gelen ürünlerden olan bu araba, dünyanın en pahalı şeyi listesinde kendisine yer ayırmıştır. Yapımında denizcilikle ilgili olan pek çok şeyden ilham alınan bu arabadan sadece üç adet üretilmiştir.

3 – Dünyanın En Pahalı Yatı

dunyanin-en-pahali-seyi-nedir
Dünyanın En Pahalı Şeyi

Dünyanın en pahalı şeyi denildiğinde akla gelen ürünlerden bir tanesi de History Supreme adlı yattır. Bu yatın üretiminde bir ton altın ve platin kullanılmıştır. Toplamda 4,8 milyar dolar maliyetli olan yatın bu kadar pahalı olmasının tek sebebi değerli madenlerle kaplı olması değildir.

Dudak uçuklatan maliyeti ile dünyanın en pahalı şeyi listesinde kendisine yer bulan bu yatın içerisinde, nesli tükenmiş olan dinozor T-rex kemiklerinden yapılma heykeller bulunmaktadır. Bu yatta aynı zamanda 18 karattan yapılma şarap bardakları gibi eşi benzeri bulunmayan ürünlerde vardır.

4 – Dünyanın En Pahalı Şeyi: Antimatter Maddesi

Dünyanın en pahalı ürünü nedir? hangi madde dünyada en yüksek maliyete sahiptir? dünyanın en pahalı maddesi antimatter adlı madendir. Ayrıca dünyanın en pahalı 10 şeyi arasında da sayılabilecek olan bu madenin işlenmesi için, pahalı ve ileri bir teknoloji gücü gerekmektedir. 1 gramı toplamda 62 trilyon dolar olan antimatterin uzay yakıtı olarak kullanılabileceği söylenmektedir.

Dünyanın En Pahalı Şeyi Nasıl Belirleniyor?

dunyanin-en-pahali-seyi-nedir
Dünyanın En Pahalı Şeyi

Dünyanın en pahalı şeyi belirlenirken herhangi bir ölçüt yoktur. Herhangi bir ürünün satışından elde edilen yüksek bir gelir herkesçe bilindikten sonra daha önce yapılan yüksek gelirli ürünlerle karşılaştırılır. Bilinen en pahalı üründen daha yüksek maliyetli bir ürün olduğu takdirde o ürün, artık dünyada ki en pahalı şey konumuna gelmiş olacaktır.

Dünyanın En Pahalı Şeyi Guinness Rekor Kitabına Nasıl Girer?

Dünyanın en uzun boylu adamı ya da kadını, su altında nefesini en çok tutan insan, dünyanın en pahalı şeyi, en uzun saça sahip insan, en fazla kilo kaldıran adam… Guinness Rekorlar Kitabı’nda, bu ve bunlara benzer pek çok rekor bulunmaktadır.

Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için internet sayfası üzerinden başvuru yapılabilir. Sayfanın Türkçe seçeneği de bulunduğundan başvuru yapmak oldukça kolay olsa da, kitaba girmek için aynı şeyin söz konusu olduğu söyle nemez. Başvuru esnasında rekor için fotoğraf ve videolarla destekli bir e-posta ya da posta gönderilmesi de gerekmektedir.

Dünyanın En Ucuz Şeyi Nedir?

dunyanin-en-pahali-seyi-nedir
Dünyanın En Pahalı Şeyi

Dünyanın en pahalı şeyi denince birçok liste ile karşılaşabilirsiniz. Bu listelerde ise hemen hemen aynı ürünler sıralanmıştır. Satılık arsa, ev ,araba, yat, kat bunlardan sadece birkaçıdır.En ucuz şeyler için ise bu tarz listelerle karşılaşmak pek mümkün değildir. Çünkü dünyanın pek çok yerinde mali değeri çok az olan birçok ürün bulunmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Safiye Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *