«
Fon perde çocuk odası

Fon perde çocuk odası için seçilirken dikkat edilecek detayların ne olduğu ebeveynler tarafından sıkça merak edilen konuların başında geliyor. Özellikle sadece dekorasyon için seçim yapılmaması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulandığı için ebeveynler bu konuda daha dikkatli olmak istiyor.

Fon Perde Çocuk Odası İçin Nasıl Seçilir?

Hangi fon perde çocuk odası için uygundur sorusu günümüzde birçok kişinin sormuş olduğu soruların başında geliyor. Çocuk odaları geçmişten günümüze hala evlerde ayrı bir oda olarak dekore edilip kullanılmakta olup, içinde kullanılan fon perdelerinin nasıl seçilmesi gerektiği de çokça merak ediliyor.

Fon perde çocuk odası için yararlı bir eşya olup, birçok açıdan kolaylık sağlarken, aynı zamanda da güzel bir görüntü sağlar. Fon perde çocuk odası dekorasyonu için kullanılması güzel ve modern görüntü elde etmek için kolay bir çözüm olup, her zaman tercih edilebilecek perdelerdir.

Hangi Fon Perde Çocuk Odası İçin Tercih Edilebilir?

Fon perde çocuk odası için kullanıldığında bazı kriterlere göre tercih edilmesi doğru olacaktır. Başta oda rengi ile mobilyalarla uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Fakat farklı kriterlerde göz önünde bulundurularak en doğru fon perde seçimi yapılabilir.

Peki, hangi fon perde çocuk odası için uygun olur, hangi kriterlere dikkat edilmesi dekorasyon açısından iyi olur?

1- Işığı Engelleme Gücü Olan Perdeler

Fon perdeleri seçilirken en önemli dikkat edilmesi gerekenler arasında ışığı engelleme özelliği olup, olmamasıdır. Çocuklar günün belli zamanlarında oyun oynarken, gündüz vakitlerinde uykuya da dalabilir. Bu noktada güneş ışığının biraz engellenmesi loş bir ortamın oluşmasını sağlar. Bu sayede çocuğunuz huzurlu ve rahat bir uykuya dalar.

Fon perdelerin üzerinde bazen çeşitli desenler yer alır. Desenler ışığı kolaylıkla engellerken, bazı durumlarda uzun süre gölge oluşturur. Bu durumdan kaçınmak için desenlerin küçük ve yoğun olmamasına da dikkat edilmesi gerekiyor.

2- Yaratıcı Desenlere Sahip Olan Perdeler

Hangi fon perde çocuk odası için uygundur sorusu daha çok dekorasyon için merak edildiği için perdelerde kullanılan desenlerde çok önemli olmaktadır. Çocukların dikkatini çeken ve odayla uyumlu perdelerden yana bir tercih yapılması doğru bir karar olur.

Fon perde de yer alan desenler dekorasyon açısından modern objelerle süslenip süslenmediğine bakılmalıdır. Çünkü bu desenler kaliteli şekilde yapılmışsa uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Bu özelliği sayesinde tekrar tekrar perde almaktan da kurtulmuş olunur.

3- Açık Renkleri Olan Perdeler

Açık renklere sahip olan perdeler odanın daha sıcak görünmesini ve daha kullanışlı olmasını sağlar. Kullanışlılığı her açıdan olan fon perdeler kısa zamanda açılıp, kapatılabilen perdelerdir. Özellikle odanın daha güzel görünmesi için perdelerin oda rengi ile de uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Bebek ve çocuk odaları için fon perdesi seçerken mutlak surette açık tonlar seçilmesine özen gösterilmesi gerekir. Odada bulunan mobilya renkleri ve diğer renklerinde uyumlu olması için beyaz ya da açık renklere yönelmek doğru karar olacaktır.

4- Çocuğun Cinsiyetine Uygun Perdeler

Fon perde çocuk odası için seçilirken kuşkusuz önemli kriterlerden bir tanesi de cinsiyete göre tercih yapılmasıdır. Çoğu aile bu konuya çok önem verdiğinden bu detayın da dekorasyonun parçalarından bir tanesi olduğu unutulmamalıdır.

Cinsiyete göre fon perde tercihi yapılırken öncelikle renk ve desenlere karar verilmelidir. İlk olarak renk tercihi yapılması lazım. Bu konuya bir üst başlıkta olabildiğince değindik. Renk olarak açık renkleri tercih etmeniz gerektiğini yine de unutmayın.

Fon perde çocuk odası cinsiyete uygun olarak tercih edildiğinde kızlar için daha çok pembe ve lila tonları sevilerek seçilir. Erkek çocuklar için ise mavi ve yine mavimsi açık tonlar tercih edilerek oda ile uyum yakalanır. Çocuk odasının dekorasyonunu gerçekleştirirken mutlaka renk uyumlarına dikkat edilmesi ve bu doğrultuda hareket edilmesi gerekir.

5- Güneşi Engelleyebilen Perdeler

Güneş ışığının direk olarak odaya girmesi günün bazı saatlerinde rahatsız edebiliyor. Özellikle güneş ışığının uyuma saatlerinde camdan içeri girmesi çocuğunuzun uykusunu bölebilir. Bu durum gün içinde çocuğun huysuzlanmasına neden olur. Bu durumdan kurtulmak için fon perdeleri fazlasıyla iş gören güzel bir dekor eşyasıdır.

Çocuğunuzun odasının dizaynını yaparken çocuk odası duvar rengi de önemlidir. Fon perde modelleri ve rengi ile duvar renginizin uyumu odaya güzel bir ahenk katacaktır.

Bir Cevap Yaz

editor Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *