«
mutfakta-duvar-dekorasyonu

Mutfakta duvar dekorasyonu, genelde ev dizaynında en son akla gelen bölümdür. Bu alanlar küçük olduğu için, iyi bir mutfak duvar dekorasyonu ile daha kullanılabilir hale getirilebilir. Ayrıca estetik olarak göze, daha hoş görünür. Mutfak duvar dekoru için raf, askılık, süs, kaplama, duvar kağıdı, tablo vb. aksesuarları kullanarak, yaşam alanınızda konfor sağlayabilirsiniz. 

Mutfakta Duvar Dekorasyonu : Mutfak Duvar Dekorasyon Fikirleri

mutfakta-duvar-dekorasyonu
Mutfakta Duvar Dekorasyonu

Mutfakta duvar dekorasyonu ile, evinizin en sıcak köşesi olan mutfağınıza hayat verebilirsiniz. Boş kalan duvar alanlarını değerlendirerek, kullanışlılık ve şık bir görünüm sağlayabilirsiniz. Genelde mutfak dizaynında boş alan bakımından, mutfak masası duvar dekorasyonu daha ön plandadır. 

Önemli olan, mutfak boyutu ve stilinize en uygun tarzı seçmektir. Örneğin; vintage mutfağınız varsa, duvar kağıdında mint yeşili, açık pembe tonunu seçebilirsiniz. Ayrıca, ahşap mutfak terekleri ile ortama otantik bir hava katabilirsiniz. Eğer unutkan biriyseniz mutfağınıza tahta dekoru koyup, tariflerinizi buraya not edebilirsiniz. Bu tamamen sizin zevklerinize kalmış bir durumdur.

1 – Mutfak Duvar Kaplamaları Kullanın 

Mutfak duvar fayans kaplama, son dönemlerin modern mutfak anlayışında sıklıkla görülmektedir. Özellikle İskandinav tarzı altıgen fayans kaplama ile, mutfağınızı ferah ve zengin gösterebilirsiniz. Bunun yanında mutfakta duvar dekorasyonu için taş, tuğla, ahşap görünümlü kaplamalar kullanıp, bohem tarzı mutfaklar yaratabilirsiniz. Zemin ne kadar iyi olursa, aksesuarlarınız o kadar düzenli görünecektir. 

2 – Mutfak Duvar Boyası Seçimine Dikkat Edin 

mutfakta-duvar-dekorasyonu
Mutfakta Duvar Dekorasyonu

Mutfak duvarı dekoru için, duvar boyası seçimi çok önemlidir. Çünkü bu durum, iyi bir zemin üzerine eklenecekler açısından mühimdir. Mutfakta duvar dekorasyonu anlamında boya seçiminde, açık renk tonlarına yer vermelisiniz. Sadelik ve düzen açısından çok önemlidir. Renk vermek istiyorsanız bunu duvar boyası ile değil, küçük detaylarla yapın.

Mutfakta duvar dekorasyonu için, boya seçimini etkileyecek unsurlara dikkat edin. Mutfağınızın boyutuna göre alanı ferahlatması açısından, açık renk tercihinde bulunun. Mobilyalarla uyumlu renk kullanın. Renk geçişlerine dikkat edin. Yemek yenilen alanda yeşil tonu, yemek yapılan alanda kırmızı tonlarına yer verebilirsiniz.

3 – Mutfakta Duvar Dekorasyonu için Duvar Kağıdı Kullanın 

Mutfak en çok kirlenen alanlardan biridir. Mutfakta duvar dekorasyonu için kağıt seçerken, kolay temizlenir olmasına dikkat edin. Mutfağınızın renkli oluşuna göre; karmaşa yaratmamak adına, desenli ya da sade duvar kağıtları kullanın. Islak zemine ve ısıya dayanıklı olmasına da özen gösterin.

4 – Mutfak Duvar Rafı Kullanın 

mutfakta-duvar-dekorasyonu
Mutfakta Duvar Dekorasyonu

Mutfak duvar rafı dekorasyonu ile, kendinize depolama alanları yaratabilirsiniz. İsterseniz dekoratif süsler koyup güzel görünüm, isterseniz de kullanabileceğiniz eşyalarınızı yerleştirip işlevsellik sağlayabilirsiniz. Bir duvar saati ya da tablo koyarak mutfağınızda zamansız vakitler geçirebilirsiniz. 

NOT : Mutfakta duvar kağıdı kullananlar yorumlarından hareketle, mutfak duvar rafları nasıl değerlendirilir noktasında fikir sahibi olabilirsiniz.

5 – Mutfak Duvar Tabloları Kullanın 

Mutfakta duvar dekorasyonu anlamında uygulayabileceğiniz bir seçenek de, tablo yöntemidir. Daha çok mutfak masası üzerindeki boş duvara uygulanır. Modern mutfak örneklerinde de bu yöntem sıkça tercih edilmiş olup, mutfağınızda çağdaş bir ortama sahip olabilirsiniz. Seçtiğiniz tabloların soyut içerikli, derin anlamlı ve mutfağa renk katacak tonlarda olmasına dikkat edin.

6 – Mutfak Askıları Kullanın 

mutfakta-duvar-dekorasyonu
Mutfakta Duvar Dekorasyonu

Duvar aksıları ile hem şık olup, hem de depolama alanları yaratabilirsiniz. Mutfakta duvar dekorasyonu için kullanacağınız askılara mutfak bezlerini, fincanları, küçük sepetleri ya da kepçelerinizi asabilirsiniz. Fiyat olarak uygun olan bu askılar ile, dikey yönde mutfağınızı kullanma imkanı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında bu askıların en büyük avantajı, düzen sağlamasıdır.  

7 –  Mutfak Duvar Süsleri Modelleri Tercih Edin 

Mutfakta duvar dekorasyonu için, duvar kağıdı veya desenlere başvurabilirsiniz. Süs eşyaları konusunda çiçekler, mutfak eşyaları ya da tablolardan destek alabilirsiniz. Pratik çözümler üretebilirsiniz. Alana uygun bir kalemle, boş duvarlara sanatsal resim çalışmaları yapabilirsiniz. Raf üzerlerine minimalist saksılara yerleştirilmiş, sarmaşık tarzı bitkiler koyabilirsiniz. 

NOT : Duvar aksesuarları konusunda daha fazla fikir için, mutfak duvar dekorasyonu Pinterest görsellerine bakabilirsiniz.

8 – Mutfakta Duvar Dekorasyonu için Duvar Panoları Kullanın

Basit bir pano ile mutfağınızı daha çekici hale getirebilirsiniz. Mutfak boyutu farketmeksizin duvar panosu, farklı bir alan oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu panoya süs eşyaları, baharatlık, çiçek vs. koyarak alandan tasarruf ettiğiniz gibi; tatlı bir görüntü de yakalayabilirsiniz. Mutfakta duvar dekorasyonu oluşturken, boyuta uygun ölçülerde pano seçimi önemlidir. 

Duvar Dekorasyon Fikirleri 

mutfakta-duvar-dekorasyonu
Mutfakta Duvar Dekorasyonu

Evinizi dekore ederken boş duvar alanları gözünüzü tırmalıyorsa, birkaç yöntemle bunu halledebilirsiniz. Duvarlarda yapacağınız değişiklikler, ortama bambaşka bir ambians verecektir. Hem kullanışlılık, hem de estetik görünüm açısından yapmanız gerekenler: 

 • İlk olarak dekor boya rengini belirleyin. Ev boyutuna göre, açık ya da canlı renkler tercih edebilirsiniz.
 • Duvarlarda tablo, gösterişli ayna, duvar saatleri, duvar süsleri kullanmaya dikkat edin.
 • Duvarlarda sanat galerisi oluşturabilirsiniz. Çok boyutlu resimlerle kompozisyon yapın.
 • Mutfak dekorasyonu konusunda duvarlarda modernlik istiyorsanız, el emeği ürünler kullanmaya özen gösterin. Dokuma halı, kilim ya da antika bir duvar saati kullanabilirsiniz.
 • Doğayı evinizde hissetmek için duvar bitkileri kullanın. Örneğin; mutfakta duvar dekorasyonu için, saksılara yerleştirilmiş bitkileri askılara asın.
 • Duvarın belli alanlarında kaplama ya da duvar kağıdı kullanın. Taş, tuğla görünümlü duvar kağıdı ya da altıgen fayans kaplama tercihleriniz arasında olsun.
 • Duvar çıtaları ile kendinize depolama alanları yaratın. Bu evinizin daha düzenli görünmesini sağlayacaktır.
 • Duvar ışıklandırmaları ile evinizde ferahlık ve aydınlatma sağlayın.
 • Parçalı duvar panelleri kullanarak ortamı genişletin.
 • Eski tarz ile yeni tarzı birleştirin. Bu modernlik açısından önemlidir. 

Mutfakta Duvar Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

mutfakta-duvar-dekorasyonu
Mutfakta Duvar Dekorasyonu

Mutfak duvar dekorasyonu konusunda dikkat etmeniz gereken ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara önem vererek modern ve kullanışlı bir dizay elde edebilirsiniz. 

 • Bunların başında malzeme seçimi gelmektedir. Kaliteli malzeme seçimi sayesinde, aldığınız ürünler uzun ömürlü olacaktır. 
 • İkinci şart, aldığınız malzemenin mutfağa uygun olmasıdır. Mutfakta yapacağınız her değişiklik birbiriyle renk, geçiş açısından bağlantılı olmalıdır. 
 • Mutfakta duvar dekorasyonu yaparken, gereksiz aksesuarlar kullanmamaya dikkat edin. Bu karmaşa yaratıp, mutfağınızın dağınık görünmesine neden olacaktır. 
 • Mutfakta duvar dekorasyonu kapsamında, mutfak ( kitchen) boyutunu daha geniş gösterecek ışıklandırma yapabilirsiniz. Bunun yanısıra mutfağınız darsa; açık tonlar kullanarak, mutfağı olduğundan büyük gösterebilirsiniz.
Bir Cevap Yaz

Safiye Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *