«
yatak-odasi-duvar-dekorasyonu

Yatak odası duvar dekorasyonu için yapmanız gereken ilk şey, bir duvar boyası seçmektir. Fon ne kadar iyi olursa, kullanacağınız aksesuarlar o kadar iyi gözükecektir. Bunun yanında iyi bir tasarım yapmaya ihtiyacınız vardır. Bunun için yatak odası duvar dekorasyonu örneklerinden yardım alabilirsiniz. Gözünüze ve zevkinize en uygun olan tasarımı seçerek, işe koyulabilirsiniz. 

Yatak Odası Duvar Dekorasyonları 

yatak-odasi-duvar-dekorasyonu
Yatak Odası Duvar Dekorasyonu

Yatak odası duvar dekorasyonu fikirleri konusunda binlerce örnek vardır. Önemli olan şey tarzınız ve odanızın boyutudur. İyi bir dekorasyonla, odanızı olduğundan geniş ve ferah gösterebilirsiniz. Bunun birçok adımı vardır. Yatak odası duvar kağıtları, süsleri, panelleri, rafları, boya renkleri vb. kullanarak; yatak odanızı hayallerinizin ötesine geçirebilirsiniz.

1 – Yatak Odası Duvar Panelleri Kullanın 

Evinizde yatak odası duvar dekorasyonu yapmak istiyorsanız, estetik görünümlü  duvar paneli kullanmalısınız. Bu paneller, dekoratif zenginlik ölçüsü olarak da bilinir.  Paneller tuğla, taş, ahşap, beton gibi özellikleri; yapay da olsa gösteren duvar kaplamalarıdır. 

Gelişen teknoljiyle beraber 3 boyutlu paneller çıkmıştır. İpekle kaplı bölücü; dikey ya da yatay paneller ile odanızı hem zarif, hem de istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.  Derinlik algısının yanında, gerçeklik hissi uyandırmaktadır.

2 – Yatak Odası Duvar Kağıtları Kullanın 

Yatak odası duvar dekorasyonu için, duvarı canlı bir renge boyayarak, desenli duvar kağıtları kullanarak farklı bir ambians yaratabilirsiniz. Örneğin; yatak odanız bir çiftlik evine aitse, taş görünümlü bir duvar kağıdı ile dekore edebilirsiniz. Eşyalarınız bohem tarzındaysa, renkli ve desenli duvar kağıdı ile tarzınızı bir kez daha somutlandırabilirsiniz. 

3 – Yatak Odası Duvar Kağıdı Modelleri Kullanın 

Birbirinden farklı binlerce duvar kağıdı modeli vardır. Kullanma biçiminiz,  eşyalarınızın tarzına ve odanızın boş kalan alanına göre şekillenecektir. Duvar kağıtlarından en uygun olan modeli, yatak odanızda boş kalan yatak başına uygulayarak işe koyulabilirsiniz. Fon ne kadar güzel olursa, üstüne yerleşecek ürünler de o kadar iddialı durur. 

Yatak odası duvar dekorasyonu duvar kağıdı modelleri içinde; taş duvar görünümlü, renkli, soft, duvar çıtası görünümlü, tuğla desenli vb. çeşitler vardır.

4 – Yatak Odası Duvar Süsleri Tercih Edin

yatak-odasi-duvar-dekorasyonu
Yatak Odası Duvar Dekorasyonu

Yatak odası duvar dekorasyonu için, dokuma bir halı ya da makrome bir duvar süsü ile çalışmanızı devam ettirebilirsiniz. Mobilyanız ahşap ise dokuma süslerini kesinlikle kullanın. Bu hem doğal bir görüntü verecek, hem de anlamı ve derinliği bakımından huzur sağlayacaktır.

5 – Yatak Odası Duvar Dekorasyonu için Duvar Resmi Kullanın

Duvar resimleri, üç boyutlu hissi vererek gerçeği daha iyi yansıtır. Örneğin; yemyeşil bir orman resmini duvara astığınızda, o yeşilliğin içinde olduğunuzu hissedersiniz. Gri kocaman bir dünya haritasını duvara astığınızda, çağdaş bir görüntü yakalarsınız. Kullandığınız resimler, iç dünyanızı somutlaştırması bakımından da önemlidir. 

6 – Sanat Galerisi Duvarı Yapın

Sanat galerisi, çok boyutlu ( küçük- orta- büyük) olarak resimleri geometrik şekilde dizerek oluşturulur. Tabloları ister sıraya göre, ister karışık şekilde dizerek, birden çok tablo görünümü ile galeri oluşturabilirsiniz. Bu daha çok yatak odası duvar dekorasyonu içinde, yatak başı duvarı için uygundur. 

7 – Yatak Odası Duvar Dekorasyonu için Tablo ve Ayna Kullanın 

yatak-odasi-duvar-dekorasyonu
Yatak Odası Duvar Dekorasyonu

Yatak odası duvar dekorasyonu için odanızın büyüklüğüne göre, tablo ya da yatay bir ayna asabilirsiniz. Eğer ferah bir odanız varsa tablo asarak, yoksa da aynayı yatay vaziyette tutarak kullanabilirsiniz. Aynalar, odanızı her zaman daha geniş ve aydınlık gösterir. Ahşap bir yatak odasına, hasır kenarlı ayna kullanabilirsiniz.

8 – Duvara Gelişigüzel Objeler Asın

Daha fresh, daha özgürlükçü bir ortam yaratmak istiyorsanız; birbirinden farklı boyuttaki heykel objeleri rastgele asabilirsiniz. Bu; yatak odası duvar dekorasyonu ipuçlarından olup, odanızı olduğundan modern ve zengin gösterecektir.

9 – Duvar Saati Kullanın

Yatak odası duvar dekorasyonu olmazsa olmazı, saattir. Bunu da en estetik şekilde gözünüzün göreceği yere koymak mantıklı olacaktır. Yatak başı üstündeki duvara şık ve gösterişli bir saat koyarak, odanızı zamansızlaştırabilirsiniz.

 10 – Yatak Odası Duvar Boyası 

Yatak odası boyası ne renk olmalı? Diye düşünüyorsanız, yatak odası duvar boyası renkleri katologlarına göz gezdirmek durumundasınızdır. Boya renklerine karar vermek tamamen sizin zevkinize kalmıştır. 

Yatak odası duvar dekorasyonu için sadelik isteyenler, daha çok beyaz ve krem tonlarına yönelmelidir. Eğer ateşli bir yatak odası duvar dekorasyonu istiyorsanız; kırmızı, siyah gibi can alıcı, parlak renkleri tercih etmelisiniz. Modern bir duvar dekorasyonu için birbirine geçmiş, daha nötr tonların karışımı renkleri kullanabilirsiniz.

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri 

yatak-odasi-duvar-dekorasyonu
Yatak Odası Duvar Dekorasyonu

Yatak odası nasıl olmalı noktasında, sizlere verilen önerileri dikkate almalısınız. Yatak odanıza girdiğinizde içinizi açsın istiyorsanız, tarzınıza uygun olanlarını uygulayın. İyi bir yatak odası dekorasyonunda olmazsa olmaz noktalar şunlardır: 

  • Aydınlatma ve aynalar çok önemlidir.
  • Aksesuar seçiminde modern ve şık görünümlü olanları kullanın. 
  • Klasik olanı değil, modern ve konforlu olanı tercih edin.
  • Tekstilin gücünden yararlanın. Örgü yatak örtüsü, puf, yatak minderleri, soft renklerde nevresim takımı vb. kullanın.
  • Koyu renk kombinlerini, parlak renklerle birleştirin.

A – Modern Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri 

Modern yatak odası dekorasyonunda, daha çok pastel tonları tercih edilir. Çok karmaşık renkli aksesuarlara yer verilmez. Yeşilin hakim olduğu bitkiler ile süsleme yapılır. Hasır, ahşap, metal, gri tonları, örgü, dokuma kumaş kullanılarak zerafet sağlanır. Estetik görünümün yanında işlevsellik önemlidir.

B – Ateşli Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Bu tarz odalarda mum, ışıklandırma panelleri tercih edilir. Genelde kırmızı ve koyu mor tonlarının hakim olduğu görülür. Süs eşyaları olarak da kurumuş gül parçaları fazlasıyla kullanılır.

C – Sade Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri 

yatak-odasi-duvar-dekorasyonu
Yatak Odası Duvar Dekorasyonu

Bu yatak odası modelinde temel kural, gereksiz olan her şeyi çıkarmaktır. Açık renkler kullanılır. Aksesuar yok denecek kadar azdır. Yatak örtüsü, nevresim takımı, yastık renklerinde aynı tona yakın renkler kullanılır. 

D- Küçük Yatak Odası Dizaynı 

Küçük bir yatak odasında ferah bir görünüm için, yatak odasının bazı yerlerinde  çalışmalar yapılabilir. Bolca raf, yuvarlak hatlı küçük yatak mobilyaları, sürgülü dolap, katlanır masa, sihirli ayna kullanılabilir. Ayrıca yatağı pencere kenarına yerleştirip, her şeyi duvara monte etme yoluna gidilebilir.

Yatak Odası Dekorasyon Ürünleri 

Yatak odalarında makyaj masası, küçük bir kitaplık, alanın darlığına göre sürgülü dolap ihtiyacınız olabilir. Duvar dekorasyonu için tablo, ayna, sarkan duvar bitkileri, LED ışıklandırma ve kullanacağınız daha birçok ürün sayabilirsiniz.

Yatak Odası Duvar Dekorasyonu Aksesuarları 

Yatak odası duvar dekorasyonu için tarzınıza göre birçok ürüne ihtiyacınız olabilir. Duvar bitkileri, duvar rafları, paneller, duvar kağıtları, biblolar, saat, tablo, ayna, köşe lambaderi vb. ürünleri, yatak odası duvar dekorasyonu oluştururken kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Safiye Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *