«
Mali Müşavir Tabela

Mali müşavir tabela kaydının nasıl yapılacağı hakkında birçok soru işareti bulunuyor. Özellikle tabela üzerinde nelerin yer alacağı, hangi ölçülere göre olması gerektiği gibi birçok soruyla karşılaşmak mümkün.

Mali müşavir tabela kaydı için öncelikle tabelanın istenilen şartlara uygun olarak yapılması gerekir. Bu noktada iyi bir reklam ya da tabela şirketi ile anlaşılarak şartlara uygun tabela yaptırılmalıdır. Bu konuda yapılması gerekenleri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Mali Müşavir Tabela Kaydı Hizmeti Nereden Alınır ve Nasıl Yaptırılır?

Mali müşavirlik geçmişten günümüze insanlara muhasebe alanında hizmet veren bir meslek koludur. Ekonominin can damarı olan mali müşavirler tabela kaydı için verdi dairelerine başvurması gerekir.

Tabela hizmetinden faydalanmak içinde bu hizmeti alabileceğiniz yerleri iyi araştırdıktan sonra ilgili yerlerden tabela hizmetini alabilirsiniz. Fakat tabela yaptırmadan önce reklam ya da tabela şirketiyle her konuda anlaşma sağlanması çok önemlidir.

Mali Müşavir Tabela Yönetmeliği Nedir?

Mali müşavirler için tabela yönetmeliği tabelaların nasıl yapılması gerektiği, tabela içeriğinde nelerin yazacağını belirlemiştir. Yönetmeliğe göre aşağıdaki bilgilere göre tabela yaptırılması zorunludur:

A bendine göre: Tabelalarda bağlı oluna birlik ve odanın amblemi, meslek unvanı, ad ile soyad, şirket unvanı, ortaklık bürosu unvanı, akademik unvan, büronun adresi, telefon numarasının yer alması gerekir. Ayrıca internet adresi, elektronik posta yer alabilmektedir. Yabancı dillerde yazılmış ifadelere yer verilmemesi, resim, işaret ve fotoğraflarında olmaması gerekiyor.

B bendine göre: Aynı büro içinde çalışan kişilerin ad ve soyadlarının tabelada olması, ortaklık var ise ortaklığa dair unvanların tabelada yer alması gerekir.

C bendine göre: Tabelalar büronun giriş kapısının yanına, giriş holü ve koridorun yanına asılabilir. Bunun dışında bina cephelerine, pencerelere ve balkona birden fazla tabela asılmamalıdır. Tabela benzeri yazılar yazılmamalı ve ışıklı tabelalardan yararlanılmamalıdır.

D bendine göre: Tabelalar mutlaka mavi zemin üzerinde beyaz yazılarla hazırlanmalıdır. Yazı içinde birlik adına ait tescilli Mm logosu olması da zorunludur.

Mali Müşavir Tabela Üstünde Neler Yazar?

Mali müşavirlik mesleği ekonomi alanında özel bir meslek koludur. Bazı yönetmeliklere bağlı olarak çalışır ve yönetmelikte yer alan maddelere uymak zorundadır. Aksi halde unvanı tehlikeye girebilir hatta mesleğinden olabilir.

Mali müşavir tabela üstünde yazanlar şu şekildedir:

  • Birlik ve bağlı olduğu oda amblemi
  • Meslek unvanı
  • İsim
  • Soy isim
  • Ortaklık bürosu unvanı eğer şirket unvanıysa şirketin unvanı
  • Akademik unvan
  • Büronun açık adresi
  • Telefon numarası
  • İnternet adresi
  • Elektronik posta adresi

Yukarıda yer alan bilgiler tabela üzerinde bulunması zorunlu bilgilerdir. Bu bilgilerin yer aldığı mali müşavirlik için tabelalar üretilebilir. Aksi halde tabelalar yönetmeliğe uygun olmaz.

Mali Müşavir Tabela Vergisi Ne Kadar?

Çoğu meslek kolunda olduğu gibi mali müşavirlik mesleğinde de tanıtım amaçlı tabelalar kullanılabiliyor. Fakat tabelalar için belli vergi ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. Bu ücretler ödenmezse ceza ve artırımlı olarak mali müşavirlere geri döner. Bu nedenle belirtilen ücret ilgili tarihi geçmeden ödenmelidir.

Tabela vergisi için kesin bir fiyat bilgisini ancak mali müşavirin bağlı olduğu kurum verebilir. Her dönem değişen bir ücret olduğundan vergi fiyatı konusunda kesin bir bilgi vermek mümkün değildir.

Mali Müşavir Tabela Ölçüleri Nedir?

Mali müşavirlerin yaptırmış oldukları tabelalar için belli standartlar mevcuttur. Özellikle tabelanın iş yerinde nasıl ve nerede olması gerektiği ile ilgili yönetmelikte bu bilgiye açıkça yer verilmiştir.

Mali müşavirlik tabela ölçüleri için kesin bir oran bulunmayıp, bürodaki konumu için belli uyarılara yer verilmiştir. Tabela büronun giriş kapısının hemen yanına, giriş holü yanı, koridor yanına asılabilir. Bina cephelerine, balkona veya pencereye asılırken birden fazla tabela asılması yasaktır. Ayrıca yanına farklı yazılar yazılmayıp, asla ışıklı tabela kullanılmamalıdır.

Mali Müşavir Tabela Standartları Nedir?

Mali müşavir tabela standartları için üst başlıkta belirtilenler dışında önemli birkaç detay yönetmelikte belirtilmiştir. Bu standartlara uyulması yönetmelik açısından zorunlu olup, tabela yaptırılmayacaksa bu maddeler göz ardı edilebilir.

Tabelalar mavi zemin üzerinde olmalı ve beyaz yazı bilgilerin yazılması gerekir. Ayrıca birlik adına tescilli olan Mm logosunun da kullanılması yönetmeliğe göre zorunlu olan şeyler arasındadır.

Mali Müşavir Tabela Fiyatları Ne Kadar?

Mali müşavir tabela fiyatlarının ne olduğunu hala bürosu için tabelasını yaptırmamış mali müşavirler merak etmektedir. Tabela mali müşavirlik gibi bürodan yapılan meslek kollarında bilinmek, tanınmak için çok önemlidir.

Tabela fiyatları tabelaların özel yerlerden yaptırılacağı için kesinlik göstermeyip, farklı fiyatlandırmalara tabi olabilmektedir. Bu durum göz önüne alındığında tabela ölçüleri, tabelanın takılacağı mekan ve tabelayı yapan firma farklı fiyatı değiştiren etkenlerdir. Bu etkenlere dikkat edilerek tabela yaptırılması gerekir.

Daha fazla fikir sahibi olmak ve farklı modelleri incelemek için Şişli ışıklı tabela yazımızı incelemenizi öneririz. Tüm bunların yanı sıra Mali Müşavir Yönetmeliği hakkında detaylı bilgiye sahip olmak adına Resmi Gazete ilanlarına da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

editor Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *