«
Desenli-saten-kumaş-modelleri

Desenli saten kumaş modelleri tekstilden evlere kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle yatak ve oturma odalarında kullanımı yaygındır. Desenli satenlerle eşsiz tasarımlara imza atılabilir.

Genellikle kıyafetlerde desenli saten kumaş modelleri daha çok kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda evlerde de tercih edilir. İpek kumaşın getirdiği özelliklerle oldukça şık oda tasarımları ortaya çıkmaktadır.

Desenli Saten Kumaş Modelleri Evlerde Nerelerde Kullanılır?

Desenli-saten-kumaş-modelleri

Kıyafetlerde ön plana çıkan desenli saten kumaş modelleri artık evlerde de kullanılmaktadır. Saten kullanılarak elde edilen ürünler genelde şık bir görünüme sahiptir. Saten kumaş diğer kumaşlardan parlaklığı yönüyle ayrılmaktadır. Parlak dokulu, zarif ve yumuşak yapılıdır.

Evlerde nerelerde kullanılabileceği değişse de ağırlıklı olarak desenli saten kumaş modelleri belirli eşyalarda görülmektedir. Bu kumaştan elde edilen ev eşyaları şu şekilde sıralanabilir:

1 – Perdelerde Kendinden Desenli Saten Kumaş Modelleri

Ev pencerelerinde mutlaka güneşlik ve tül perde modelleri kullanılmaktadır. Ancak güneşlik perde seçiminde şıklıktan vazgeçemeyen kişiler de olmaktadır. Bu amaç doğrultusunda üretilen saten perdeler tam olarak burada devreye girmektedir.

Saten kumaşla elde edilen güneşlikler özelliği konusunda dikkat çekmektedir. Bu kumaşın kullanıldığı güneşlikler güneşi çok az miktarda geçirmektedir. Son derece de şıktır. Sadece güneşliklerde değil fon perde ve stor perdelerde de saten kullanılmaktadır.

Kendinden desenli saten kumaşlar stor perdelerde daha sık rastlanır. Desenli saten kumaşın asilliği ile stor yapısı birleştiğinde, oturma odası ve yatak odasında harika görüntülere olanak sunmaktadır.

2 – Nevresim Takımlarında Desenli İpek Saten Kumaş

Desenli-saten-kumaş-modelleri
Desenli Saten Kumaş Modelleri

 

Satenin terletmeme ve yapışmama özelliği bulunduğundan nevresimlerde de saten kullanılmaktadır. Özellikle kaliteli ve konforlu bir uyku için saten nevresimler en çok tercihler arasındadır. Satenin yumuşak dokusuyla birleşen vücut rahatlamış bir şekilde güne başlamaktadır.

Sadece nevresimde değil özellikle son zamanlarda desenli saten kumaş modelleri yastıklarda da dikkat çekmektedir. Yastık kılıfları kişisel hijyende özen gösterilmesi gereken eşyalardandır. Satenin pürüzsüz ve doğal oluşu ile saç ve cilde son derece faydalıdır. Bu sebeple saten yatak örtüsü ve yastık kılıflarında da kullanılmaktadır.

Nevresim ve yastıktan bahsediliyorsa yorgan kılıfından bahsetmemek olmaz. Desenli saten kumaş modelleri yorgan kılıfı olarak da kullanılmaktadır. Bu üçlü takımla hem sağlık hem de şıklık birleştirilmektedir. Renk seçeneği sayesinde farklılıklar için birebirdir.

3 – Masa Örtüleri İçin Desenli Saten Kumaş Modelleri

Evlerde desenli saten kumaş modelleri kullanımı masalara kadar ilerlemiştir. Mutfak veya oturma odası masalarında kullanılan saten örtüler son derece çeşitlidir. Saten kumaşta dantelli modellerin yanı sıra sade masa örtüsü modelleri de üretilmektedir.

Genellikle düğün salonları gibi organizasyon yerlerinde saten örtüler kullanılmaktadır. Saten kumaşın yumuşaklığı ve kullanılacak aksesuara uyum sağlaması bu alanlarda kullanım bulmasına yol açmıştır. Bu alanlar dışında ev ortamında da rahatça kullanılabilmektedir.

Masa boyutu baz alınarak kesilen/ dikilen saten masa örtüsü evlere de uyarlanmaktadır. Desenli saten kumaş modelleri ile oluşturulan perdelerin bulunduğu alanlarda masalarda dikkat çekmektedir.

4 – Minder ve Puflarda İpek Saten Kumaşı

İpek saten kumaşın evlerde kullanım alanı bulduğu eşyalardandır. İpek saten yazın serin kışın sıcak tutmaktadır. Kumaş özelliği sayesinde kolayca minder ve puflarda kullanılmaktadır. Bu kumaş ile her renkte puf ve minder tasarlanmaktadır.

Bütünlük açısından desenli saten kumaş modelleri ile oluşturulan odalarda kullanılmaktadır. Fakat klasik takımların olduğu alanlarda farklılık açısından saten minder/ puf tercih edilir. Canlı ve şık görüntüler isteniyorsa o alana eklenen ipek saten kumaşlı puf bu amaca hizmet edecektir.

5 – Yastık Kılıflarında Desenli Saten Kumaş Modelleri

Desenli-saten-kumaş-modelleri

Koltuklarda saten kumaş genellikle kullanılmayan türlerdendir. Koltuklarda kullanılmadığı durumlarda saten kumaş yastık kılıflarında kullanım bulmaktadır. Klasik koltuk takımının bulunduğu bir salonda saten perde ve saten yastık kılıfları son derece uyumlu olmaktadır.

Özellikle böyle bir oda söz konusu olduğunda perde rengiyle yastık kılıfı renginin aynı olması bütünlüğü sağlayacaktır. Saten kumaştan oluşturulan yastık kılıfları dekor açısından da kullanım bulmaktadır. Burada kullanım amacı kişilerin arzusuna bağlıdır.

İpek Saten Nedir? Kullanım Alanı Nerelerdir?

Tekstil alanında kadife, şifon, pamuk, vual kumaş, flanel kumaş, desenli pamuk, viskon kumaş, fisto kumaş, ham keten kumaş, penye kumaş, desenli poplin kumaş, duck keten kumaş, pamuk keten kumaş, balıksırtı desenli kumaş, saten krep kumaş gibi birçok kumaş türü vardır. Saten kumaş modelleri de bunlardan yalnızca birisidir.

Saten kumaş; yün, pamuklu ve ipek saten olarak üçe ayrılır. Bu türler arasında yer alan ipek satenin ne olduğu da merak konusudur. Bu denli büyük alana yayılan ipek saten, ipekböceğinin kozasından çekilen uzun bir iplik kullanımıyla elde edilmektedir.

İpek veya desenli saten kumaş modelleri son derece estetik görüntüler sunmaktadır. Oldukça kaliteli bir kumaş türüdür.  Daha çok moda dünyasında kullanılan bir kumaş olmaktadır. İpek genellikle elbiselerde, iç çamaşırlarında, gömleklerde ve eteklerde kullanım alanına sahiptir.

İpek Saten Kumaş Fiyatları Nasıldır?

İpek miktarının yoğun olduğu ipek satenler bir nebze pahalı kumaşlardandır. Hem kumaşın üretim şekli hem de sahip olduğu özellikler söz konusu olduğunda fiyatı biraz yükselmektedir. Metrekare cinsine veya desenli saten kumaş modelleri gibi çeşitlerinde fiyat değişmektedir.

Dokuma türleri ve renkte kullanılan boya cinsi de fiyat üzerinde son derece etkilidir. İpek saten kumaş metre fiyatı her satıcı ve pazar alanında farklıdır. İpeğin işlemeleri, kumaşa yapılan ilaveler veya el işçiliği gibi hadiseler fiyat üzerinde belirleyicidir. Bu sebeplerden ötürü ipek saten hakkında kesin bir fiyat söylenmemektedir.

Taç Pamuk Saten Nevresimlik Kumaş Fiyatları Ne Kadardır?

Desenli-saten-kumaş-modelleri

Pamuk saten, %100 pamuktan elde edilen bir kumaş türüdür. İnce ve sık dokuma gerçekleştirilerek elde edilir. Pamuk saten, desenli saten kumaş modelleri gibi nevresimlerde daha çok kullanılmaktadır.

Dokuma türü, baskı yöntemi veya kumaş uzunluğu da pamuk satende fiyatı etkilemektedir. Dokuma kalitesi, kumaşın deforme olması, yıkama şartları da bu türde fiyatı değiştirmektedir. Bütçeye uygun pamuk saten nevresimlik kumaş bulunabilmektedir. Yine net bir fiyat verilememektedir. Ancak oldukça ince dokumaya sahip pamuk kumaş nispeten ucuzdur.

 

Bir Cevap Yaz

Kubra Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *