«
duvar-ortusu

Duvar örtüsü tarihte, genel olarak zengin ve soylu ailelerin malikanelerinin duvarlarını süslemek için kullanılmıştır. Bu örtülerin içinde önemli toplumsal olay ya da kahramanlıklar tasvir edilmiştir. Modern örtüler ise daha çok hayal gücüne, renk kombinasyonlarına veya film karakterlerine dayanarak hazırlanmaktadır.

Duvar Örtüsü Nedir?

duvar-ortusu

Duvara asmak için dekoratif bir parça olarak kullanılan kumaşlara duvar örtüsü veya duvar halısı denilir. Hemen hemen her tarza uygun desen ve renk seçeneğiyle evinin duvarlarını kişiselleştirmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca oldukça şık bir uygulama olarak beğeni toplamaktadır.

Günümüzde çok farklı model ve seçenek bulunmaktadır. Bu uygulama duvarın kirlenmesini ve yıpranmasını önlediği için genel olarak tercih edilen bir dekorasyon seçeneği haline gelmiş durumdadır. Peki bu işlem sırasında nelere dikkat etmeniz gereklidir?

1 – Duvar Örtüsü Büyüklüğü Önemlidir

Duvar örtüsü uygulamasında duvar ve örtü ölçüsü birbirini tamamlamalıdır. Eğer uygulanacak duvarda başka nesneler var ise sıkışma olmaması için dikkatli olunmalıdır. Uygulamanın güzel görünmesi için aşırı büyük ya da küçük örtü tercih etmemelisiniz. Ölçüleri verirken diğer nesneleri de göz önünde bulundurmalısınız. Bunun dışında tüm duvarı kaplaması genel olarak hoş bir görüntü vermemektedir.

2 – Renk Seçiminde Dikkatli Olmalısınız

Duvar örtüsü baskı seçimi yaparken odadaki diğer mobilyaların veya duvar dekorasyonu ürünlerinin renklerine uygun bir seçim yapmalısınız. Böylece örtü ve diğer nesneler bir bütünlük oluşturacak birbirini tamamlayacaktır. Bu sayede tasarım göze hoş gelecek ve şık bir dekorasyon oluşturacaktır. Evinizin havasını değiştirecek bu örtüler sayesinde duvarlarınız artık daha güzel bir görünüme kavuşucaktır.

3 – Yıkanabilir Örtü Tercih Etmelisiniz

duvar-ortusu

Duvar örtüsü tercihinizde yıkanabilir bir örtü tercih etmek temizlik açısından size kolaylık sağlayacaktır. Çünkü ürünler kumaş olduğu için çok kolay toz tutabilmektedir. Peki bu örtüleri hangi odalarda kullanabilirsiniz?

  • Salon
  • Yatak odası
  • Çocuk odası
  • Oturma odası
  • Mutfak
  • Tavanlar gibi hayal gücünüzü yansıtmak istediğiniz her alanda bu örtüleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu tarz ürünler kolay monte edilip sökülebildiği için dilediğiniz zaman farklı odalara taşıyabilir hatta koltuk örtüsü, yatak örtüsü veya perde olarak da kullanabilirsiniz.

4 – Örtünüzün Hafif Olmasına Özen Göstermelisiniz

duvar-ortusu
Duvar Örtüsü

Duvar örtüsü alırken hafif olması temizliğinde veya örtünüzü başka alanda kullanmak istediğinizde size kolaylık sağlayacaktır. Bu yüzden örtünün ağırlığı sizin için bir madde olmalıdır. Bu sayede ürününüzü rahatlıkla yıkayabilir, dilediğinizde yerini değiştirebilirsiniz.

5 – Örtünüzü Kendiniz Tasarlamayı Seçebilirsiniz

Günümüzde yaygınlaşan internet alışverişleri sayesinde kendi tasarımınızı yaparak zevkinizi örtünüze yansıtabilirsiniz. Sevdiğiniz karakterleri veya manzara resimlerini örtünüze desen olarak kullanabilirsiniz. Hatta çizim yeteneğiniz var ise malzemeleri alarak kendiniz evinizde örtünüzü tasarlayabilirsiniz. Böylece hayal gücünüz ile sizi mutlu eden tasarımlarınız duvarlarınızda hayat bulabilir.

Peki duvar örtüsü nasıl asılır?

Bu işlem son derece basittir. Çift taraflı bant ile bu işlemi yapabilirsiniz. Uygulamadan esnasındaboyanın en az 7 gün önce uygulandığından emin olun. Ayrıca duvarı kuru bezle silin. Herhangi bir ev temizlik malzemesi kullanmayın. Bantlar ile örtünüzü tutturun ve yapışmasını bekleyin. Örtünüzün ağırlığına göre bant sayısını ayarlamalısınız. Çıkarmak istediğinizde ise yavaşça örtünüzü çekerek bantla temasını keserek işlemi tamamlayın.

6 – Ürününüzde Kullanılan Kumaşı Araştırmalısınız

Bu tarz ürünlerde dayanıklı kumaşları tercih etmek sizin için daha ekonomik olacaktır. Böylece ürününüz uzun yıllar yıpranmalara karşı korunacaktır. Ayrıca taşınma veya temizlik esnasındaki yırtılma veya hasar görme sorunları en aza inecektir.

Peki duvar örtüsü nerede satılır?  fiyatları ne kadardır?

                                                                     Fiyat Tablosu
Trendyol 45 TL- 1.350 TL
Hepsiburada 65 TL -2.375 TL
Wallhang 349 TL – 789 TL
Artucky.com 467,50 TL -550 TL
Pasaj Home 159,90 TL – 379,90 TL
Çiçeksepeti 449,91 TL – 79,98 TL
N11 89,90 TL –  649 TL
Høghheim Duvar Örtüsü 399,90 TL
Cipcici 599 TL
Welsoft 189 TL – 249 TL
Koçtaş 215 TL

Bu alanda modeller çok fazla olduğu için sadece site isimleri verilmiştir. Örneğin duvar örtüsütrendyol araması ile kolayca modellere ulaşabilirsiniz. Ayrıca ölçü, desen vb durumlarda fiyat değiştiği için bu tarz farklılıklar oluşabilmektedir. İnternet sitelerini ziyaret ederek dilediğiniz modeli sipariş edebilir ve evinizde farklı bir hava yaratabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Evinin duvarlarını süslemek,  ev ortamına dekorasyon olarak farklı bir hava katmak isteyenlerin merak ettiği bazı sorular olabilmektedir. İşte konu ile ilgili en çok merak edilenler ve cevapları.

1 – Duvar Örtüsü Kumaşı Nedir?

Kalın dokuma kumaş parçasıdır.

2 –  Hint Duvar Örtüsü Nerede Satılır?

Farklı internet sitelerinde bulabilir ve temin edebilirsiniz.

3 – Mandala Duvar Örtüsü Var mı?

Evet, farklı sitelerde bulunmaktadır. Ayrıca kendiniz de tasarım yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Elif Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *