«
Kalın Saten Kumaş Elbise

Kalın saten kumaş elbise; saten elbise kategorisindendir. Kullanımı son derece şık olan saten elbiseler her zaman modasını korumaktadır. Saten kumaşlar içerisinde birden fazla kumaş türünü barındırmaktadır.

Yumuşak ve parlaklığı ile bilinen satenler genellikle elbiselerde ve abiyelerde bir numaralı tercihlerdendir. Gerek duruşu gerekse dökümlü yapısı sayesinde elbiselere canlılık kazandırmaktadır. Kalın saten kumaş elbise ise diğer desenli, (koton) pamuk saten elbiselerden belirli şekilde ayrılmaktadır. Ancak genelde elbiselerde kullanılan kalın saten kumaştır.

Kalın Saten Kumaş Elbise Modelleri Kullanım Alanları Nereler?

Kalın Saten Kumaş Elbise
Kalın Saten Kumaş Elbise

İpek ve pamuktan dokunan parlak ve pürüzsüz görüntüler sağlayan kumaşlara saten kumaş denir. İnce ve kalın saten kumaş dahil birden fazla saten türü vardır. Satenler kırışıklığa dayanıklı yapıdadır. Özellikle kalın saten kumaşlar, incelere nazaran daha az kırışmaktadır.

Kalın saten kumaş elbise bundan dolayı da daha az kırışmaktadır. Saten uzun ömürlü yapıdadır. Kalın saten kumaş elbise doğru muhafaza edilip, temizlendiğinde uzun yıllar kullanılabilmektedir. Özellikleri açısından kalın saten elbise modelleri nerelerde, nasıl kullanılabilir?

1 – Kalın Saten Kumaş Elbise

Moda dünyasında yer alan çoğu elbise kalın saten kumaştan üretilmiştir. Kalın saten kumaş elbise her alanda kolayca kullanılabilmektedir. Bu elbiseler özel günlerde daha sık kullanılmaktadır. Düğünler, doğum günleri kısacası her özel günde saten kumaş elbise rahatça tercih edilebilmektedir.

Kalın saten elbiselerde birden fazla model skalası yer almaktadır. Boy uzunlukları, kol modelleri ve renk seçenekleri oldukça geniştir. Özel günlerde kalın saten elbise giymek isteyen kişiler, bu modeller arasında kendilerine en uygun olanı hemen bulabilecektir.

2 – Saten Elbise Kısa

Saten elbiseler içinde kısa modeller büyük paya sahiptir. Bu elbiseler midi boy ya da maxi boyda değildir. Mini boy olarak adlandırılan kısa saten elbiseler, özellikle yaz aylarının kurtarıcı parçadır. Kısa saten elbiselerde özellikle volanlı, drapeli, büzgülü modeller daha çok tercih edilenler arasındadır.

Yaka kısımları çok seçenekli olan bu elbiseler davetler, nişan, kına gibi özel günlerde kullanılmaktadır. Bershka saten elbise, Mango saten elbise koleksiyonlarında, bu modeller sıkça yer almaktadır. Doğum günlerinde ışıl ışıl parlamak isteyen kişilerin mutlaka göz atması gereken bir elbisedir.

3 – Uzun Saten Elbise

Kalın Saten Kumaş Elbise

Uzun kalın saten kumaş elbise, kısanın aksine midi veya maxi boydadır. Bu elbiselerin üst kısımlarında farklı modeller kullanılır. Elbisenin alt kısmı ise oldukça uzundur. Elbisenin kuyruk kısmında yırtmaç detayı en sık kullanılan modellerdendir.

Uzun saten elbiselerde yakada degaje, straplez göğüs, tek kol, dik yaka en çok uygulanan tasarımlardandır. Özellikle uzun saten elbiseyle buluşturulan bu modeller, asil görüntüler yakalamada bir numaradır. Hem asaletin temsil edileceği hem de son derece şıklık gerektiren davetlerde uzun kalın saten kumaş elbiseler harika bir seçim olmaktadır. Nispeten daha az kırışması da artı bir durum oluşturmaktadır.

4 – Uzun Kollu Saten Elbise

Uzun kollu kalın saten kumaş elbise tesettürlü kadınların kullanılabileceği elbise türüdür. Duble kola sahip saten elbiseler, sonbahar gibi havanın biraz daha soğuk olduğu günlerde ideal seçimdir. Bu tarz modeller tek bir kol modeline sahip değildir.

Uzun kollu saten elbiseler boy uzunluğu ve kol modeli olarak son derece farklılaşabilmektedir. Balon kol, vatkalı kol, tül kol ve gömlek kol oldukça yaygındır. Farklı kumaşların da bir araya getirilebildiği bu modelde bir sınırlama yapmak mümkün değildir.

Saten Elbise Kombinleri Nasıl Göze Çarpıcı Hale Getirilir?

Kalın Saten Kumaş Elbise

Kalın saten kumaş elbise kendiliğinden dikkat çekicidir. Ancak kombinin diğer parçaları doğru seçilmediğinde göz kamaştırmak yerine göze hoş gelmeyen görüntüler yakalanabilmektedir. Kalın saten elbise kombinleri detaylı bir şekilde oluşturulmalıdır. Saten kombinlerde dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

1 – Saten Elbise Yapısı

Kalın saten kumaş elbise kombinin en önemli parçasıdır. Burada kişiler ilk olarak kendilerine uygun saten elbiseyi seçmelidirler. Saten kumaş esnek bir formda değildir. Bunun için de kalın saten elbiseler vücuda tam oturacak şekilde seçilmelidir.

2 – Ayakkabı Uyumu

Elbise seçiminden sonra sırada ayakkabı, saç ve makyaj tercihi kalmaktadır. Bütün bir görüntü için ayakkabı rengi kalın saten kumaş elbise ile aynı seçilebilir. Satenin parlak görüntüsüne eşlik etmek için ayakkabı da parlak seçilebilir. Parlaklığı bir nebze kırmak için süet ayakkabılar da kullanılabilmektedir.

3 – Saç Modeli

Elbisenin yaka, kol ve boyu saç modeli tercihinde önemlidir. Kalın saten elbise modellerine her saç modeli uygulanamamaktadır. Saç modeli burada elbisenin yaka ve kol modelini ön plana çıkartmaktadır. Elbise modeline uygun saç modeliyle kalın saten kumaş elbise daha belirgin olmaktadır.

4 – Makyaj Kombini Nasıl Etkiler?

İnsanların direkt baktıkları yer kişilerin yüzüdür. Bu yüzden elbiseden önce dikkat çekmesi büyük bir olasılıktadır. Elbise ön plana çıkartılmak isteniyorsa daha hafif makyaj bu amaca hizmet edecektir. Yine aynı şekilde fazla ağır makyaj da saten elbiseyi baskılayabilecek faktörlerdendir.

Elbisenin güzelliğiyle makyajın bir bütün oluşturması isteniyorsa önem verilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Elbisenin rengi, makyaj tercihinde yardımcı elemandır. Canlı renk bir elbiseyse daha soft renkli makyajlar bütünlüğü sağlayacaktır. Siyah elbise tercih edildiyse siyahla uyumlu renkler, ruj rengi olarak seçilebilir.

Bir Cevap Yaz

Kubra Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *