«
bohem-tarz-ev-dekorasyonu

Bohem tarz ev dekorasyonu için birçok stil, doku ve dönemi bir araya getirebilirsiniz. Klasik, modern, vintage çizgileri bir kulvarda toplayıp kuralcılıktan çıkıp; uyumsuzluğun uyumunu yakalayabilirsiniz. Örneğin; etnik desenli bir kilim ve klasik koltuğu bir araya getirerek, bohem tarz ev dekorasyonu yapabilirsiniz. Dekorasyon fikirleri için, dekorasyon rehberinden yardım alabilirsiniz. 

Bohem Tarz Nedir?

“Bohem” Fransızca bir kelime olup, göçebe ve sanatçı ruhlu anlamlarını ifade eder. Kalıplara sığmayan, kuralsızlığı seçmiş, rengarenk hayatlar için kullanılan bir kelimedir. Bohem tarzı ev dekorasyonu nedir? Sorusuna şimdi cevap alabilirsiniz. Bu tarz evlerde uyum ve düzen aranmaz. Farklı renk ve dokuları birleştirmek, bohem tarzını ifade etmektedir.

Modern Bohem Tarz Ev Dekorasyonu Çalışmaları 

bohem-tarz-ev-dekorasyonu
Bohem Tarz Ev Dekorasyonu

Son zamanlarda bohem tarz bir dekorasyon sadece giyimde değil, ev dizaynında da kendini göstermiştir. Sizler de Modern bohem dekorasyon kendin yap fikriyle yola çıkarak, bambaşka bir yaşam alanında hayatınızı sürdürebilirsiniz. Aşağıdaki aşamaları takip ederek, belki de hayalinizdeki ev stiline kavuşabilirsiniz. 

1 – Bohem Tarz Ev Dekorasyonu Mobilya Seçimi 

Yazılı kurallarda olmasa bile, tasarlanan mobilya ve dekorasyon ürünleri hayal gücünüzün kısıtlanmasına sebebiyet verir. Bohem stilinde bu kalıplar yoktur. Mobilya seçerken, geometrik formu aynı olmayan mobilyalar seçmeye çalışın. İkinci el ya da vintage parçaları birleştirebilirsiniz. Takım olarak kullanmak zorunda değilsiniz. Her bir parça zamanı ve bir olayı yansıtmalıdır. 

Bohem tarz ev dekorasyonu yaparken, alçak mobilyalar seçilmelidir. Mobilyalar yere ne kadar yakın olursa, o kadar yerel bir hava verecektir. Kırlent, puf ve minder kullanımı da fazladır. Birbirinden farklı boyut ve renklerde kırlent, minder  seçimi yapabilirsiniz. Bohem tarz oturma odası dekorasyon yaparken, renkli halıları bu kırlentler ve yastıklarla kullanabilirsiniz.

2 – Bohem Tarz Salon için Nötr Renkte Bir Arka Fon Seçin 

Sıcak toprak renkleri, bohem tarz ev dekorasyonu için en idealidir. Eşyalarda oluşan karmaşıklığı, toprak tonlarını evinizde kullanarak kırabilirsiniz. Duvarın en geniş yüzeylerinde dekor boya seçiminde soft renkleri kullanarak, yaşam tarzınızı ifade edebilirsiniz. Bu şekilde zorlayıcı ve karmaşık bir başlangıcı da dur demiş olursunuz. 

3 – Bohem Ev Aksesuarları Kullanın 

Bohem ev aksesuarı seçtikten sonra, yerel Hindistan pazarından alınmış gibi duruyorsa doğru yoldasınız demektir. Genellikle evinizde anlamlı durması bakımından, bir anısı ve hikayesi olan aksesuarları seçmeye özen gösterir. Örneğin; el yapımı, dededen kalma bir saat, eski bir harita, geometrik şişeler, bohem tarz ev dekorasyonu için uygundur.

NOT: Bohem tarz ev dekorasyonu yaparken, yeni bir şey kullanmamalısınız. Bunu boyayarak ve eski görüntüsü vererek başarabilirsiniz.

4 – İçinizi Açacak Canlı Renkleri Karıştırın

bohem-tarz-ev-dekorasyonu
Bohem Tarz Ev Dekorasyonu

Bohem tarz ev dekorasyonu özelliklerinden biri, renk cümbüşüdür. Kırmızıdan turuncuya, mordan pembeye kadar her rengi huzurlu atmosferi geliştirecek şekilde   kullanabilirsiniz. Genelde mücevher renkleri, toprak tonları ve metalik renklere ağırlık verilir. Altın sarısı, mor, turuncu en çok kullanılan renkler arasındadır. 

5 – Maksimalist Çizgide İlerleyin

Minimalistin tam zıttı olarak yani, istediğiniz kadar eşya kullanmakta özgürsünüz anlamına gelir. Bohem tarz ev dekorasyonu; bir ev görüntüsünden ziyade, ikinci el değeri olan eşyaları sergilemek için kurulmuş bir sanat galerisine benzer. Yıllar boyu topladığınız bu eşyalarla sevdiklerinize anılar bırakın.

6 – Eşyalara Katman Ekleyin 

Bohem tarz ev için, eşyaları üst üste kullanın. Yani üst üste atılmış halılar, yığılmış kırlentler ve kat kat eklenen kumaşlarla evinize karmaşık bir hava verebilirsiniz. Ayrıca, farklı desen ve renkleri bir arada kullanın. Bu yöntem ile eski olan halı ya da mobilyaları kamufle edebilirsiniz. 

7 – Evinizi Bitkilerle Süsleyin 

bohem-tarz-ev-dekorasyonu
Bohem Tarz Ev Dekorasyonu

Bohem tarz ev dekorasyonu merkezinde, doğadan ilham alma vardır. Ekonomik, ferahlatıcı olan bitkiler evin her köşesinde en güzel sekilde kullanılabilir. İlginç egzotik bitkiler, duvardan aşağı sarkan sarmaşıklar evinizin bohem stiline uygun olacaktır. Ayrıca hasır, bambu sepetler, heykel vazolar, etnik desenli küçük saksılar  kullanabilirsiniz. Bohem tarz ev dekorasyonu için seçilecek bitki önerileri şunlardır:

  •  Kaktüs
  •  Monstera
  •  Starliçe
  •  Paşa Kılıcı
  •  Aloe Vera
  • Kuş Yuvası
  •  Barış Çiçeği
  •  Fitonya
  •  Antoryum
  • Potos Sarmaşığı

8 -Duvar Dekorasyonu Eşyaları Kullanın 

Duvar dekorasyonunda, öyle eşyalar kullanmalısınız ki, çok fazla seyahat ediyormuşsunuz izlenimini vermelidir. Bir antikacı ya da vintege dükkanı, gezmesiniz de bu konuda işinizi görebilir. Eski bir harita ya da duvar halısı bohem tarz ev dekorasyonu için, en uygun duvar eşyalarıdır. Ayrıca duvarlarınız için  kendiniz bile süs eşyaları yapabilirsiniz.

9 – Evin İçine Ayna ve Metal Ekleyin 

bohem-tarz-ev-dekorasyonu
Bohem Tarz Ev Dekorasyonu

Bohem tarz dekorasyon oluştururken, en önemli kriterlerden biri de evin içini ferah göstermektir. Bunu da ayna ve metal renkli eşyalarla sağlayabilirsiniz. Bu parlak yüzeyli ürünlerle hem şıklığı yakalayıp, hem de belirli köşelerde odak noktası oluşturabilirsiniz.

10 – Bahçe Tasarımı için Karıştırıp Eşleştirin

“Karıştır” ve “Eşleştir ” sloganıyla yola çıkılmıştır. Bohem tarz ev dekorasyonu bahçe tasarımında daha çok mum, avizeler, masa lambaları, bir aydınlatma ürünü olan fenerler kullanılabilir. Bahçe tasarımda yine bolca bitki ve yeşillikler göze çarpar. Evinizi dekore ederken, eski bir salıncak ile bahçe köşenizde hikayelere kapı açabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

Safiye Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *