«
Saten Kumaş Özellikleri

Saten kumaş özellikleri gerek satenin yapısı gerek satenin görünüşü açısından sıklıkla merak edilmektedir. Yüzyıllardır asalet ve zarafetin temsilcisi olan saten kumaş özellikleri noktasında da birçok soruyu barındırmaktadır.

Saten kumaşın ortaya çıkışı Çin’dir. Başlarda sadece ipekle yapılmaktaydı. Çin’den sonra Orta Doğu bölgesinde üretimine başlanmıştır. Saten kumaşın Avrupa’da üretime başlaması on ikinci yüzyılda İtalya’da görülmektedir.

Sorularla Saten Kumaş Özellikleri

Saten Kumaş Özellikleri
Saten Kumaş Özellikleri

Tekstilde; pamuklu, ipek, yün saten kumaş, duck keten kumaş ve krep kumaş, düz krep saten çeşitleri bulunmaktadır. Saten kumaş da çeşitler arasında yer almaktadır. Bu kumaş uzun yıllardır kıyafetlerde ve evlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Saten kumaş nedir sorusunun cevabı; saten dokuma iplik bağlantıların birbirine hiç dokunmadan oluşturulmasıdır. Yani saten bir dokuma türüdür. Kullanımı bu kadar yaygınlaşan saten kumaş özellikleri bakımından birçok soruyu beraberinde getirmektedir. Saten kumaş hakkında en çok merak edilen beş soruyla saten kumaş özellikleri;

1 – Saten Kumaş Sağlıklı Mı?

Kıyafetlerde kullanılan ve cilde direkt temas eden saten kumaşların sağlığa etkisi de merak edilmektedir. Saten kumaşların cilt üzerinde bir zararı yoktur. İpek ve pamuk karışımından elde edilen saten sağlığa zararlı değildir. Buna ek olarak saten kumaş uzun ömürlüdür.

2 – Saten Kumaş Esner Mi?

Olumsuz saten kumaş özellikleri arasında esneklik vardır. Parlak ve sık donunan ince saten esnek bir kumaş değildir. İnce satenden dikilen kıyafetin vücuda oturması gerekir. Sık dokumaya sahip olan saten kumaşlar esnek yapıda değildir ve çok fazla esnemez. Kalın satenler ise oldukça esnektir. Burada satenin kalınlığı belirleyicidir.

3 – Saten Kumaş Kırışır Mı?

Pürüzsüz olan saten çabuk kırışmaktadır. Bundan dolayı da günlük kıyafetlerde pek kullanılmaz. Uzun ömürlüdür ancak çok çabuk kırışmaktadır. Çabuk kırışmasından ötürü kullanımı zor bir kumaş türüdür.

4 – Görünüşte Saten Kumaş Özellikleri

Saten kumaş özellikleri içinde en ayrıştırıcı yönü parlaklığı ve canlılığıdır. Dökümlüdür ve tüylenmez yapılıdır. Saten kumaşın bir yüzü parlak ve kaygandır. İç tarafı ise mattır. Özellikle abiye ve elbiselerde kullanılan saten şıklık sağlamada bir numaradır.

5 – Saten Kumaş Nasıl Dikilir?

Saten kumaş hassas ve kaygan bir kumaştır. Bu kumaşı dikerken iyi bir sonuç elde edilmek isteniyorsa, mutlaka dikkat edilmelidir. İlk olarak ütüleme işlemi kumaş kesilmeden yapılmalıdır. Ütülemeden önce küçük bir parça üzerinde sıcaklık ve buhar testi gerçekleştirilmelidir. Kumaş tersten ütülenmelidir.

Saten kumaş özellikleri kesme konusunda da dikkat içerir. Bu kumaşla çalışılırken malzeme kalitesi de önemlidir. Toplu iğne uçlarıyla kumaşa zarar vermek an meselesidir. İğne izleri kumaş üzerinde gözükebilmektedir. Saten kumaşta teğelle çalışılması daha sağlıklı olmaktadır.

İpek Saten Kumaş Özellikleri

Saten Kumaş Özellikleri

İpek, tekstil dünyasında kullanılan en doğal kumaşlardan birisidir. İpek böceği kozasından çıkarılmaktadır. İplik haline getirilen ipek, parlak ve ince bir tel yapısındadır. En çok tercih edilen ipek kumaş türünden olan ipek saten kumaş özellikleri açısından satenle neredeyse aynıdır. Kaygan dokulu ve canlı renklidir.

Doğal olan ipek satenler iç çamaşırlarında, geceliklerde, nevresimlerde, kıyafetlerde ve ev eşyalarında kullanılmaktadır. Şık görüntünün yanında oldukça da sağlıklı bir yapısı vardır. Bu sayede sık tercih edilen kumaşlar arasında yer almaktadır.

1 – İpek Saten Kumaş Kırışır Mı?

İpek saten kumaş az kırışmaktadır. Az kırışan bu kumaş da oldukça uzun ömürlüdür. Doğal üretilen ipek saten kumaş doğru temizleme ve kullanımla yıllar boyu kullanılabilmektedir. Yumuşak bir kumaş olmasından dolayı temizleme ve doğru kullanım son derece önemlidir.

2 – İpek Saten Terletir Mi?

Saten kumaş özellikleri içinde dikkat çeken bir konudur. Sıklıkla kullanılan saten kumaş yazın yakmaz ve terletmez. Kışın ise sıcak tutar yapıdadır. Saten kumaş opaktır ve kıyafette iç göstermede yapmaz. Konforlu bir kumaştır. Yaz aylarında elbiselerde ipek saten kullanımı bu sebepten daha yaygındır.

Pamuk Saten Kumaş Özellikleri Neler?

Saten Kumaş Özellikleri

Pamuk doğal bir bitkisel elyaf çeşididir. Pamuk bitkisinin kozasından elde edilen ipliklerle oluşturulmaktadır. Kumaşlar içinde çok yönlü kullanıma sahiptir. Pamuklu kumaşlar doğal bir kumaş türüdür. Desenli pamuk saten kumaş, düz saten kumaş, krep saten çeşitleri gibi türlerden bir diğeridir.

1 – Pamuklu Kumaş Kullanım Zamanları

Pamuklu kumaşlar yazın serin tutarken nefes alır vaziyettedir. Bu kumaşlar kışın da sıcak tutar. Dolayısıyla pamuklu saten kumaş özellikleri açısından dört mevsim kullanıma uygundur. Pamuk, esnek bir bitkidir. Bu özelliğinden dolayı pamuklu kumaşlarda esnek ve güçlüdür. Esneklik ve güçlülük doğal elyafların özelliğinden kaynaklanır.

2 – Yıkama

Pamuklu kumaşlar sıcak suda yıkama ve sıkılmaya uygundur. Aynı zamanda pamuklu satenlerde de, bu duruma yine dikkat etmek gerekir. Nemli durumda ütülenen pamuklu kumaşlar daha çabuk açılır. Kuruyken sıcak buharlı ütüyle ütülenmesi gerekir. Pamuklu kumaşlar içindeki elyaf nedeniyle geç kurur. Nemi iyi emer, ısıyı vücut dışına taşıyarak serin tutar.

3 – Pamuklu Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Pamuğu diğer liflerden ıslakken emiciliği, dayanıklılığı ve yumuşaklığı ayırır. Bundan dolayı pamuklu kumaşlar iç giyimde, evlerde, çoraplarda, gömlek ve çorap gibi kıyafetlerde çokça tercih edilmektedir. Üretim aşamasında iyi boya tutan bu kumaşta renklerde son derece çeşitlidir.

 

Bir Cevap Yaz

Kubra Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *